CIAPP to organizacja non-profit zajmująca się polityką publiczną z siedzibą w Warszawie. Naszą misją jest prowadzenie dogłębnych badań w zakresie nauk politycznych i prawnych, które prowadzą do nowych pomysłów na rozwiązywanie problemów stojących przed społeczeństwem na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym.Zaangażowanie CIAPP w niezależność instytucjonalną jest zakorzenione w indywidualnej niezależności jego naukowców. Dlatego Instytut nigdy nie zajmuje stanowiska w kwestiach partyjnych.Zdajemy sobie sprawę, że różnorodność środowisk, perspektyw i doświadczenia naszych pracowników jest ogromnym atutem w generowaniu wysokiej jakości badań polityki publicznej.Nasi naukowcy i analitycy prowadzą niezależne, bezpartyjne badania nad szerokim zakresem zagadnień politycznych i prawnych. Aby zachować swoją niezależność, Instytut nie przyjmuje żadnych środków prywatnych (darowizn).
Pod pojęciem „think tank” nasz Instytut rozumie grupę ludzi (w rożnym wieku, z rożnym doświadczeniem), którzy pracują razem szukając, czytając, dyskutując, myśląc i pisząc, w celu rozwiązania i naprawienia spraw o istotnym znaczeniu dla społeczeństwa. W Stanach Zjednoczonych jest około 2000 think tanków - prawie jedną trzecią wszystkich na świecie. Nasz Instytut jest jednym z licznych w Polsce. Nasz ośrodek analityczny nieustannie poszukuje rozwiązań różnych problemów RP, a następnie dyskutuje, opowiada się i lobbuje za zmianami polityki na szczeblu lokalnymi i krajowym.
Dwie główne idee doprowadziły do utworzenia Instytutu w 2008 r. Pierwszym było pogłębienie podstawowej wiedzy o nauce prawa. Drugim było zastosowanie tej wiedzy do decyzji podejmowanych przez administrację rządową i samorządową w Polsce. W kolejnych latach stworzyliśmy nowy rodzaj instytucji: społeczność naukowców zajmujących się nauką społeczną, prawników, analityków polityki i zarządzania, ekspertów w dziedzinie zamówień publicznych, którzy współpracują ze sobą w różnych dyscyplinach. Wprowadzamy nowe podejścia do rozwiązywania rzeczywistych problemów, następnie oceniamy skuteczność tych strategii i próbujemy wyciągać wnioski z naszych sukcesów i porażek. Stworzyliśmy również szereg programów szkoleniowych, które wymagają od kursantów nauki o polityce i prawie oraz stosowanej polityki i analizy zarządzania. W świecie, w którym stale rośnie złożoność, potrzebujemy menedżerów w sektorze publicznym i prywatnym, którzy zarówno rozumieją zagadnienia nauki i zrównoważonego rozwoju, jak i mają praktyczne umiejętności niezbędne do radzenia sobie z takimi problemami. Kształcimy pracowników administracji publicznej i samorządowej, aby wykorzystywali wiedzę naukową w praktycznym, codziennym podejmowaniu decyzji.
Misją CIAPP jest formułowanie i promowanie polityk publicznych opartych na zasadach wolnej przedsiębiorczości, ograniczonego rządu, wolności jednostki, tradycyjnych polskich wartości oraz silnej obronie narodowej.
Co sprawia, że think tank ma wpływ na społeczeństwo? Jednym ze sposobów oceny wpływu think tanku jest skupienie się na naukowcach i publikacjach ich wyników badań. Aby w Polsce wydać publikację naukową nie tylko robi się to „za darmo” ale jeszcze trzeba zapłacić za jej druk samemu. Często więc szczególnie młodych naukowców na to nie stać.
Program: Prawo, technologia i polityka publiczna. Program prawo, technologia i polityka publiczna (PTPP) stosuje metody zaczerpnięte z oceny prawa, nauk politycznych, ekonomii i zarządzania w celu zbadania problemów, w których krzyżują się nauka, prawo i polityka. Naszym celem jest rozwój i promowanie polityk, które poszerzają wkład nauki i technologii w dobrobyt polskiego społeczeństwa. Chcemy poprzez ten program budować Polskie, w której kwitnie wolność, możliwości, dobrobyt i społeczeństwo obywatelskie.
Program będzie realizowany przez 3 etapy. Pierwszy etap opiera się o skuteczne badania naukowe - dostarczające aktualnych i dokładnych badań kluczowych kwestii politycznych. Drugi etap to komunikacja (promocja), powodująca że efektywnie wprowadzamy nasze wyniki na „rynek wiedzy”. Trzeci etap polega na sprawdzaniu rozwiązania przez dyskusję z podmiotami zainteresowanymi zagadnieniem.
Pracownicy CIAPP będą realizować ten program przeprowadzając terminowe, dokładne badania kluczowych zagadnień prawnych i politycznych i skutecznie wprowadzając te odkrycia do naszej głównej grupy odbiorców: posłów i senatorów, radnych, decydentów w sektorze wykonawczym, narodowych mediów informacyjnych oraz środowisk akademickich i społeczności lokalnej.