Przestępczość gospodarcza (ekonomiczna) powoduje najwyższe straty, wynikające z działalności przestępczej, zarówno dla budżetu danego państwa lub Unii Europejskiej (np. poprzez zmniejszenie wpływów, uzyskiwanie nienależnych zwrotów, wyłudzenie dopłat), jak i sektora prywatnego – poprzez bezpośrednie zmniejszenie dochodów oraz spadek konkurencyjności, w tym w kontekście rozwoju szarej strefy czy zawyżania kosztów działalności przez podmioty gospodarcze działające z naruszeniem prawa.
Przestępstwom ekonomicznym towarzyszą często również inne rodzaje nielegalnej działalności, w tym przestępczość kryminalna (np. fałszowanie dokumentów), a także przestępczość korupcyjna i pranie pieniędzy. Przestępczość gospodarcza dotyczy zatem nie tylko sfery bezpieczeństwa i porządku publicznego, lecz również bezpieczeństwa ekonomicznego państwa. W przyjętym w Polsce modelu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej funkcjonuje wiele niezależnych od siebie służb, organów i instytucji w efekcie czego część działań prowadzonych w tym zakresie ma charakter rozproszony i często zawężony swoim zasięgiem do poszczególnych resortów i podmiotów.
Aby ograniczyć tego typu przestępczość potrzebna jest współpraca między służbami, organami i instytucjami zaangażowanymi w przeciwdziałanie i zwalczanie przestępczości, a także zaangażowanie przedstawicieli sektora prywatnego czy środowisk naukowych. Centralny Instytut Analiz Polityczno-Prawnych wraz z partnerem merytorycznym Wyższą Szkołą Menedżerską w Warszawie, organizuje w dniach 19 - 20 listopada 2015 r. konferencję naukową analizującą zagadnienia przestępczości gospodarczej oraz jej wpływu na interesy państw obszaru Schengen, w ramach projektu „Trapez - Współpraca międzynarodowa oraz wyspecjalizowane umiejętności kluczem do zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej”.
Konferencja odbywa się w ramach programu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PL 15 „Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009–2014.