Dnia 12 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana specustawa – ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583 ze zm.). Tym samym weszła w życie, a jej przepisy obowiązują z mocą wsteczną od 24.2.2022 r.
Komentarz uwzględnia najnowsze zmiany legislacyjne, wprowadzone m.in.: ustawą z 27.4.2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 930), wydłużającą okres, za który może być przyznane świadczenie pieniężne dla zapewniającego zakwaterowanie i wyżywienie obywatelowi Ukrainy, a także ustawą z 8.4.2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 830), precyzującą definicje ustawowe, kwestie finansowe, regulacje dotyczące rejestracji czy świadczeń.
Publikacja składa się z Części I. komentarza praktycznego dotyczącego rozwiązań prawnych regulujących sytuację prawną obywateli Ukrainy i ich małżonków, którzy w wyniku działań wojennych wjechali legalnie do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 r. i deklarują zamiar pozostania w Polsce w zakresie:
- legalnego pobytu w Polsce (zezwolenie na pobyt czasowy);
- ułatwionego dostęp do rynku pracy;
- wsparcia materialnego i świadczeń;
- edukacji i opieki.
Publikacja posiada także Część II. z wzorami dotyczącymi: pobytu, dostępu do rynku pracy, świadczeń społecznych, edukacji i opieki zdrowotnej. Wzory będą dostępne gratis do pobrania w formie edytowalnej za pomocą karty zdrapki dołączonej do publikacji.
W celu zapewnienia wsparcia materialnego w ustawie przewidziano m.in.:
- wsparcie w postaci świadczeń rodzinnych i wychowawczych;
- wsparcie w postaci świadczeń pieniężnych i niepieniężnych w ramach pomocy społecznej;
- pomoc w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę na cele bytowe;
- dostęp do bezpłatnej pomocy psychologicznej;
- dostęp do opieki medycznej na takich samych warunkach, jak osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce;
- wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;
- pomoc żywnościową w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.