Centralny Instytut Analiz Polityczno - Prawnych
Budynek Concept Tower
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
NIP: 5222880576
Regon: 141336446
tel. (+48 22) 100 48 47
Fax: (+48 22) 203 49 88
Z przyjemnością informujemy o rozpoczęciu realizacji nowego projektu „Silne organizacje pozarządowe wsparciem dla społeczeństwa obywatelskiego”. Projekt ten jest realizowany przez Fundację Centralny Instytut Analiz Polityczno-Prawnych i ma na celu rozwój dialogu obywatelskiego oraz wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych (NGO).
Tytuł projektu: Silne organizacje pozarządowe wsparciem dla społeczeństwa obywatelskiego
Wsparcie finansowe: Projekt otrzymał wsparcie finansowe z Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.
Czas realizacji projektu: Od 1 września 2024 r. do 31 sierpnia 2026 r.
Wartość projektu: Całkowity koszt projektu wynosi 1 620 000 zł, z czego wkład Funduszy Europejskich to 1 500 000 zł.
Opis projektu:
Projekt zakłada wsparcie 160 przedstawicieli NGO z województw kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego. Jego celem jest zwiększenie udziału NGO w procesie stanowienia prawa oraz współkreowaniu, monitorowaniu i ewaluacji polityk publicznych.
Cele projektu:
Zwiększenie kompetencji: Podniesienie umiejętności 160 przedstawicieli NGO poprzez szkolenia, mentoring oraz udział w grupach roboczych.
Wzmocnienie potencjału: Zwiększenie zdolności NGO do prowadzenia działań rzeczniczych i strażniczych.
Rozwój narzędzi partycypacji: Promowanie narzędzi takich jak konsultacje społeczne i inicjatywy obywatelskie.
Poprawa jakości działań: Wzrost efektywności działań NGO w zakresie edukacji, integracji społecznej, rynku pracy oraz ochrony zdrowia.
Zadania i działania:
Szkolenia: Cykl szkoleń online dotyczących prawa, konsultacji publicznych, ewaluacji polityk publicznych, twórczego myślenia, działań rzeczniczych oraz umiejętności komunikacyjnych. Dedykowane szkolenia dla liderów NGO na temat dostępu do informacji publicznej.
Mentoring: Indywidualne sesje mentoringowe prowadzone przez doświadczonych prawników, mające na celu ugruntowanie wiedzy oraz rozwijanie zawodowej samoświadomości uczestników.
Grupy robocze: Cztery grupy robocze, koncentrujące się na tematach informacji publicznej, konsultacji publicznych, umiejętności negocjacyjnych oraz procesu legislacyjnego. Grupy te będą opracowywać rekomendacje i rozwiązania dla NGO.
Fora dyskusyjne: Dwa fora dyskusyjne na temat prawa do informacji publicznej oraz konsultacji publicznych, umożliwiające wymianę poglądów i doświadczeń z ekspertami.
Ekspertyzy: Opracowanie trzech ekspertyz dotyczących efektywności udziału w konsultacjach publicznych, strategii negocjacyjnych w procesach stanowienia prawa oraz prawa do informacji publicznej.
Grupy docelowe:
Projekt jest skierowany do 160 osób (80 kobiet i 80 mężczyzn) z minimum 16 organizacji pozarządowych działających w obszarach edukacji, integracji społecznej, rynku pracy i ochrony zdrowia w województwach kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim. Projekt jest również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Efekty i rezultaty:
Podniesienie kompetencji co najmniej 90% uczestników projektu.
Opracowanie 3 ekspertyz i 4 opracowań przez grupy robocze.
Wzmocnienie potencjału NGO do skutecznego udziału w procesach decyzyjnych i działaniach rzeczniczych.